Muškárska vesta a jej obsah

Muškárska vesta je mimoriadne praktický kus odevu, ktorý každému muškárovi umožní vziať si so sebou ten kopec potrebných zväčša drobných predmetov, ktoré bežne pri love využíva. Nie sú potom zväčša potrebné žiadne ďalšie tašky, brašne, košíky a pri love mu nič navyše neprekáža.

Na dravce prívlačou - 2. časť

(Technika a taktika lovu s konkrétnymi nástrahami)

O "potočákovi"

Nádherné sfarbenie ktorým sa táto ryba pýši ma neuveriteľnú schopnosť prispôsobenia a maskovania pstruha vo vode. Je to veľmi prispôsobivé zafarbenie ktoré ho ukryje snáď všade. Farba pstruha veľmi závisí od prostredia v ktorom žije. Na väčších riekach a jazerách má svetlú, striebornú až svetlomodrú farbu s nevýraznými bodkami, na riekach s tmavým dnom je zas krásne hnedý. Pohlavne nedospelé jedince majú po bokoch radu charakteristických purpurovo modrých škvŕn.

O "duhákovi"

Pstruh dúhový je pôvodne severoamerický druh ktorý bol od roku 1884 so striedavým úspechom vysádzaný do rôznych vôd celého sveta. V roku 1988 boli do Európy dovezené dve formy Pstruha dúhového a neskôr došlo v odchovných liahniach k ich vzájomnému skríženiu. Na Slovensko bol dovezený v roku 1966 do kláštora pod Znievom a vyliahnutý plôdik sa stal základom generačného stáda. V Amerike Pstruh dúhový obýva rieky a jazerá tichomorského pobrežia. Vyskytuje sa tu od Beringovho mora až po pobrežie južnej Kalifornie.

Za pstruhmi na Mašu - 3. časť

V druhej časti môjho rozprávania o Palcmanskej Maši som vám popísal zážitky a skúsenosti z lovu pstruhov pri mojej prvej nášteve tohto revíru. Pomerne podrobne som popísal techniku lovu, ktorú sme tu s priateľom použili, ako aj jednotlivé úseky nádrže aj s prítokom Hnilca. Odvtedy prešli už štyri roky a ja som svoju prvú náštevu zatiaľ dvakrát zopakoval (raz nám bohužiaľ nevyšlo počasie). Po lepšom spoznaní špecifických daností nádrže, správania sa pstruhov a vylepšení techniky lovu, som postupne nadobudol čoraz viac skúseností.