Muškárska vesta a jej obsah

Muškárska vesta je mimoriadne praktický kus odevu, ktorý každému muškárovi umožní vziať si so sebou ten kopec potrebných zväčša drobných predmetov, ktoré bežne pri love využíva. Nie sú potom zväčša potrebné žiadne ďalšie tašky, brašne, košíky a pri love mu nič navyše neprekáža.

V praxi existujú vlastne iba dva druhy rybárskych viest: dlhá a krátka. Obidva typy by mali byť vyrobené z kvalitného materiálu. Dôležité je mäkké lemovanie goliera, aby nás vesta neškrtila a nerezala do krku. Široko strihané ramená a voľné prieramky zaisťujú, že nás neťaží na tele a môžeme ju nosiť ako v chladnom počasí cez teplý sveter a bundu, tak i v lete na tričko. Väčšinou sa dá šírka vesty upraviť sťahovacími páskami na bokoch.

Dostatočné množstvo vreciek všetkých možných veľkostí je jednou z kritických vlastností. Vrecká by mali byť uzatvárateľné, väčšinou na suchý či klasický zips. Kvalitné značkové vesty disponujú až 35 vreckami, z nich aspoň jedno by malo byť dostatočne veľké pre uskladnenie veľkej krabičky. Ako alternatíva ku klasickým muškárskym vestám existujú tiež remeňové alebo náprsné kapsy s rôznou kapacitou. Majú tu výhodu, že je ich možné stále nosiť na oblečení.

Čím je nutné teda vestu naplniť ? Rybársky poriadok nám predpisuje so sebou nosiť peán alebo uvoľňovač háčikov alebo nejaké kliešte. Mne osobne sa najlepšie osvedčil peán. Samozrejme že na uvoľňovanie trojháčika z papule kapitálnej šťuky používam peán primeranej veľkosti. Peánov sa vyrába celá rada typov z rôznych materiálov. Používam rovný peán s vrúbkami v troch veľkostiach. Niekto tvrdí, že pri uvoľňovaní háčiku môžu vrúbky mušku poškodiť. Na druhej strane je zase stisk istejší a háčik tak ľahko nevykĺzne. Peán je potrebné mať po ruke, aby sme v prípade nutnosti nemuseli prehľadávať všetky kapsy.

Buď ho pripevníme na jojo alebo na záklopku nejakej kapsy. Amadou - jedná sa o výrobok, ktorý pomáha pri sušení mušiek, neoceniteľný je najmä pri používaní CDC jepek. Tvoria ho dve doštičky zo špeciálne upravenej huby - choroše. Táto huba pochádza z Rumunska a asi desiatimi chemickými procesmi sa ďalej upravuje, až svojimi sacími vlastnosťami ďaleko predbehne všetky iné materiály. Musíte si dávať ale pozor, aby ste do amadou nevložili mastnú mušku - mikropóry by sa zalepili a sacia schopnosť by bola preč. Tento prírodný materiál má jednu veľkú nevýhodu - pokiaľ sa náhodou vykúpete, choroš stvrdne a je k ničomu. Ale i na tento problém už existuje liek. Chytré hlavy v Japonsku vynašli postup, ako vyrobiť umelý materiál s podobnými (a ešte lepšími) vlastnosťami. Takéto amadou spokojne môžete vykúpať vo vode a nič sa nestane.

Štikátko alebo tiež skracovač nechtov je veľmi praktický nástroj. Ľahko s ním odstrihneme mušku, skrátime vlasec alebo urobíme nejakú úpravu na muške. Myslím si, že je vhodnejší ako nožnice, lebo tam hrozí nebezpečenstvo, že si ich špičky vrazíme do tela alebo si aspoň poničíme vestu alebo broďáky. Navyše štikátko máva lepšie vlastnosti - vlasec sa v nich "nežmolí" ako v niektorých nožniciach.

Štikátko sa vyrába niekoľko základných typov. Štikátko nosím zavesené na joji, aby som s ním mohol pohodlne manipulovať a nehrozila strata cennej pomôcky vo vode alebo v pobrežnej vegetácii.

Jojo je veľmi účinná pomôcka. Je to vlastne malá karabínka na lanku /resp. špagáte/ zavesená na hodinovom pierku. Pri vytiahnutí kladie pierko malý odpor, pri uvoľnení potom navinie vymotaný povrázok späť. Na jojo môžete zavesiť napríklad peán, štikátko, tuk na mušky a mnoho ďalších vecí. Väčšie modely sa dajú použiť na upevnenie podberáka na chrbát.

Tuk na mušky - tu existuje veľký výber najrôznejších značiek. Od umelých silikónových prípravkov po prírodný tuk z kačacích mazových žliaz. Každý si môže vybrať, čo mu bude lepšie vyhovovať. Ja používam kačacie sadlo. Obaly niektorých prípravkov majú na dne pripevnený krúžok, pomocou ktorého ho tiež môžete zavesiť na jojo. Otvor potom smeruje stále dole a aj keď je prípravku už málo, dá sa ľahko vytlačiť. Pokiaľ je floatant tekutý, musíte ho na muške poriadne rozotrieť po telíčku a nožičkách (pozor na CDC! nesmie sa zamastiť, inak by sa zlepilo a stratilo svoje plávajúce schopnosti). Pritom si samozrejme zamažete prsty. Je dobré so sebou nosiť nejakú handričku na utretie rúk. Dávajte si tiež pozor, aby ste zbytočne nezamastili náväzec.

Odmasťovač náväzcov - často býva nevyhnutný na stojatej vode alebo na pokojných častiach tečúcich vôd, kde sú podozrievavé ryby. Mastný náväzec sa nepotopí a vytvára na hladine zreteľnú čiaru, ktorá vedie k muške. Ryba samozrejme takú mušku nevezme. Pokiaľ však náväzec (alebo jeho koncovú časť) odmastíte, ponorí sa pod hladinu a je prakticky neviditeľný. Na odmasťovanie nanesieme prípravok na handričku a návazec ňou niekoľkokrát pretiahneme. Potom môžeme veselo loviť ďalej. Pri love na stojatej vode, keď je pokojná hladina, sa odporúča odmasťovať každé tri hody.

Flypad – spravidla to býva kúsok ovčej vlny prišitý na náprsnej taške, na ktorý si pripevňujeme použité mušky, aby oschli. Hovorí sa, že na ňom držia ale iba vtedy, keď majú háčiky protihrot. Ja mám však iné skúsenosti.

Palička - na usmrtenie rýb s kovovou hlavicou sa dobre vmestí do niektorej z káps na veste. Je nutná k bezbolestnému zabitiu rýb. Žiadny predpis vám neprikazuje jej nosenie, ale myslím si, že pokiaľ si chcete od vody nejaký úlovok odniesť, nie je etické rybu utĺcť kameňom či nejako inak ju pripraviť o život. Paličky sa vyrábajú v mnohých prevedeniach podľa jednotlivých výrobcov. Základné vzory sú buď celé vyrobené z kovu, alebo majú rukoväť drevenú a hlavicu kovovú. Samozrejme sa odlišujú veľkosťou. Ja osobne používam paličku z bukového dreva a plní svoju úlohu bez problémov.

Napokon - do vesty sa vám vmestí hromada ďalších vecí, o ktorých sa už nebudem podrobne rozpisovať. Jedná sa hlavne o vlasce na tvorbu náväzcov, prostriedok odpudzujúci hmyz - v našich podmienkach ani nemusí byť, ale napríklad v severských krajinách sa bez neho nezaobídete. Indikátory záberu, zatvárací nôž a samozrejme rybárske doklady v dobrom nepremokavom obale. Ak máte radi večerné muškárenie a a ste vo vode až do úplnej tmy, nemali by ste zabudnúť na baterku (buď vreckovú alebo najlepšie čelovú).

Brúsku na háčiky ja osobne nepoužívam, ale ako som počul, môže sa hodiť najmä v miestach, kde je mnoho zásekov do kameňov či iných tvrdých predmetov, ktoré ohýbajú špičky háčikov.

Mieru predpisuje rybársky poriadok. Okrem toho som si na prút hneď nad rukoväť zo samolepiacej fólie vyrobil orientačné meradlo po 5 centimetroch. K rybe potom stačí iba priblížiť prút a nemusím ju zbytočne stresovať, zvlášť, keď ju chcem potom pustiť. Okrem týchto základných vecí možno do vesty pridať napríklad mapu, vetrovku, fotoaparát, mobil (ja osobne dôrazne odporúčam na oba nepremokavý obal) a mnoho ďalších osobných vecí.

„Šrenky“