Na dravce prívlačou - 2. časť

(Technika a taktika lovu s konkrétnymi nástrahami)

Ak lovím voblerom a chcem ho dohodiť do väčších vzdialeností s predpokladaným výskytom dravcov, musím švihnúť prútom väčšou razanciou ako u ostatných nástrah (napr. u jigov), nakoľko je pomerne ľahký voči ostatným nástrahám a prekážkou môže byť aj protivietor. Ak lovím napr. plávajúcim voblerom na rieke a kvôli opatrnosti lovím z väčšej vzdialenosti, veľkrát využijem prúd vody k splavovaniu nástrahy do predpokladaného stanovišťa dravca a až potom začnem navíjať. Po nahodení začnem navíjať vlasec najprv rovnakou rýchlosťou a postupne ju aj mením. Najviac záberov som mal vtedy, keď som rýchlosť navíjania menil častejšie a hlavne keď som ju spomalil. Z počiatku začnem chvíľu navíjať rýchlejšie, kým sa vlasec dopne, následne pomalšie a na chvíľu prestanem úplne navíjať, až sa na vlasci smerom od špičky prútu po hladinu vody vytvorí poloblúk (hovorím tomu, že nechám padnúť vlasec na vodu). Potom postup opakujem až do vytiahnutia voblera z vody. Občas však urobím zopár vláčení rýchlym alebo pomalým tempom, bez prerušenia. Snažím sa byť proste aj v tomto dostatočne flexibilný, aby som dravca dokázal "prekabátiť". Veľakrát ma svojím útokom prekvapil v momente, keď som už vobler po navíjaní vlasca vyťahoval z vody. Tak, ako rýchlosťou navíjania, tak isto aj výškou, v akej držíme prút v ruke, regulujeme hĺbku, v ktorej chceme vobler viesť. Samozrejme záleží aj na konkrétnom type vobleru, ktorý sme zvolili pre lov.

Twistre a rippre najviac využívam hlavne na lov vo väčších vzdialenostiach s hlbokou vodou a hlavne ku konci sezóny, kedy sú už hladiny vodných nádrží spustené na zimný stav. Dravce sú už v tomto období stiahnuté práve do týchto miest aj kvôli tomu, že rybky už do plytších pobrežných vôd nevychádzajú. No a pokiaľ nemám možnosť loviť z člna, práve za týchto podmienok využívam viac lov s jigovými nástrahami. Podľa druhu dravca a vzdialenosti ich výskytu volím veľkosť jigov a twistrov či ripperov. Veľa zásad pri love týmito nástrahami je v mnohom podobných ako u voblerov, ale v mnohom je však odlišná technika lovu. Po nahodení nástrahy ju nechám väčšinou klesnúť na dno a po pár sekundách ju začnem navíjať so súčasným pridvihovaním prútu zo spodnej do vrchnej polohy, nechám padnúť ku dnu, pričom prút sklopím do spodnej polohy a postup opakujem. K navíjaniu často pridávam nepravidelné trhavé pohyby tak, aby "gumkáč" skákal po dne a svojím pohybom tak čo najdokonalejšie vyprovokoval dravca k útoku. Takto dosiahnem najoptimálnejší pohyb nástrahy. Medzi jednotlivými pohybmi a navíjaním nechám zopár sekúnd nástrahu ležať na dne. Občas mením aj smer pohybu nástrahy vyklonením prútu z jednej do druhej strany. Mnohokrát som mal záber hlavne pri zmene "rytmu" navíjania, keď som napríklad akurát zdvihom prútu nástrahu "odlepil" od dna, alebo aj tesne po nahodení, keď padala dole v stĺpci vody. Pokiaľ dravce lovia v stĺpci vody, snažím sa viesť jigovú nástrahu vyššie, pričom navíjam rýchlejšie a prút držím skôr vo vrchnej polohe. Aj tu však občas mením smer navíjania a občas nástrahu nechám padnúť z vrchu stĺpca nižšie. Ak sú hlbšie vody blízko brehu, využívam hlavne lov tzv. natriasaním, ako je to pri technike lovu marmyškami. Ak lovím v plytkých vodách s mnohými prekážkami, snažím sa viesť nástrahu tesne nad nimi. Keď sa tam prekážky nevyskytujú, vediem ju aj po dne, pričom nezaškodí, keď nástraha svojim pohybom vodu trochu prikalí.

Pri love blyskáčom mnohé pravidlá platia tak isto, ako pri vláčení voblermi. Neraz som výborne využil rotačné blyskáče pri love na riekach v prúdoch, tesne pod splavmi a kaskádami spôsobom, že som prút zdvihol do vrchnej polohy, prestal navíjať a blyskáč sa tým držal v jednom bode prúdu. Svojim rotačným pohybom neraz vyprovokoval k útoku hlavne zubáčov a jalcov, ktoré sa s obľubou držia pod týmito miestami. Väčšie blyskáče majú tú výhodu, že sú pomerne ťažké a dohodím ich v prípade potreby aj do vzdialenejších miest s výskytom dravcov. Úplne drobné tak trochu pripomínajú rybiu mlaď a sú účinné hlavne vtedy keď dravce uprednostňujú práve túto potravu. Býva to hlavne na začiatku sezóny, ale neraz aj na jej konci, keď už nie sú také nenásytné a sú prieberčivé.

Mŕtve nástrahové rybky využívam rovnako pri love na stojatých vodách, ako aj na tečúcich. Líši sa však pri ich použití technika lovu. Na stojatých vodách nahadzujem podobne ako pri love voblermi, avšak kvôli dlhším hodom pripevňujem na vlasec 6 a viacgramové olovko, asi 70 cm od háčika. Vláčim tzv. "popoťahovaním". Aj pri tejto technike prívlače sa mi osvedčila občasná zmena rýchlosti navíjania. Vhodné je aj občasné pozastavenie navíjania. Pri tejto technike lovu nezriedka používam aj menší plavák vhodný na lov s rybkou. Tým dosiahnem to, že rybku vláčim nie po dne ako v predošlom prípade, ale tesne nad ním. Pri love na tečúcich vodách používam menšie olovká (2-5 g) alebo občas lovím aj bez nich. Platí to hlavne vtedy, ak dravce lovia na hladine alebo vo vrchnom stĺpci vody. Rybku nahadzujem pred seba a prúd rieky využívam na splavenie nástrahy k predpokladanému stanovišťu dravca, podobne ako to robím občas pri prívlači voblerom. Potom začnem vlasec pomalou rýchlosťou navíjať. Ak lovím na menšiu rybku, napichujem ju na jednoháčik za papuľku. Pre lov s väčšími (dlhšími) rybkami volím väčšie jednoháčiky s očkom a s predĺženým ramenom, alebo dvojháčiky. Rameno dvojháčika musí byť vždy zatiahnuté pod kožu rybky a oblúky musia byť v smere von od rybky. Prešívam ich pomocou prešívacej ihly. Náväzec prevlečiem cez papuľku a vyústim vo vrchnej chvostovej časti rybky. Veľkosť háčikov volím podľa veľkosti rybiek. V poslednom období sa aj k nám začali dovážať rôzne spiningové systémy, umožňujúce prívlač mŕtvymi rybkami, podobne ako pri technike prívlače voblermi. Je to systém pozostávajúci z kostry vyhotovenej z nehrdzavejúcej pružnej ocele, ku ktorej sú pripevnené na krúžkoch trojháčiky. Kostra má aj ramienko, ktoré sa rybke zasunie do tela cez papuľku a v prednej časti sa nasadí pripevňovací systém s lopatkou, podobnou ako u voblerov. Trojháčik sa zabodne jedným háčikom medzi chrbtovou plutvou a chvostom. Aj keď mi príde lov na mŕtve rybky trochu nehumánny, s takýmto systémom dokážeme vernejšie imitovať pohyb zranenej rybky ako s umelou nástrahou a hlavne rybka zanecháva aj silnú pachovú stopu.

Robo Fülöp